Az ACR szatmári kirendeltségének igazgatója, Seletye Dávid a sürgősségi helyzetek felügyelőségének vezetője, Dan Gheorghe társaságában tartott keddi sajtótájékoztatóján mutatta be a „mentőkönyvet" („carte de salvare la bord"). „Ez csak nálunk újdonság, nyugaton már évek óta alkalmazzák", magyarázta Seletye.
Minél súlyosabb egy baleset és minél jobban összetört egy gépkocsi, a szakembereknek annál nehezebb dolguk van, amennyiben valakit ki kell szabadítania roncsok közül. „Az elmúlt három évtizedben rengeteget fejlődtek a gépkocsik biztonsági szempontból. Ez hatalmas pozitívum az utasok számára, ám megnehezíti a tűzoltók munkáját", ismertette Seletye. A „mentőkönyv" azért segít, mert feltünteti azt, ami a legnagyobb nehézséget okozza: hol van a gépkocsi akkumulátora, hol erősebb a karosszéria.
A mentőkönyv használata nem kötelező és ingyen lehet hozzájutni. A csb.acr.ro oldalon a jobboldali menüsorban a megfelelő linkre kattintva mindenki kiválaszthatja gépkocsija pontos típusát. Az ott található tervrajzot ki kell nyomtatni - szigorúan színesben!-, majd a nyomtatványt be kell mutatni az ACR-nél. Itt az illető kap egy matricát, amelyet a szélvédőre kell ragasztani, ezzel igazolva a mentőkönyv meglétét. Magát a mentőkönyvet a sofőr fölötti napellenzőbe kell tenni.
Első ránézésre ugyan nehézkesnek hat a dolog, ám tesztek bizonyítják, hogy akár 30%-kal kevesebb időt igényelt a kiszabadítás egy olyan autóból, amelynek volt mentőkönyve! Mindez ráadásul teljesen ingyenes - kivéve a nyomtatási költséget!
Dan Gheorghe szintén hasznosnak nevezte a mentőkönyv alkalmazását, annak ellenére, hogy a sürgősségi helyzetek felügyelőségének munkatársai a kiképzés alatt a különböző autótípusokkal is kötelezően megismerkednek. Elmondta továbbá, hogy a szatmári Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelősége utolsó generációs csúcstechnológiával rendelkezik, ezt használják mentésekkor.